Spoznaj dušu chlpáčov: 6 krokov k lepšej komunikácií

06 June 2016/ GiackoAcademy Spoznajdušuchlpáčov Trening Vycvik

Aj vám sa stáva, že keď poprosíte svojho chlpáča, aby si sadol, tak vám namiesto toho ožužle botasky?

V nasledujúcich šiestich krokoch vám pomôžeme pochopiť nielen to, ako chlpáč premýšľa, prečo robí veci tak, ako ich robí a ako chápe vašu rolu v jeho živote, ale aj to, ako dosiahnete, aby vás počúval a miloval. Je však nutné uvedomiť si, že to nedosiahneme slovami. Musíme s chlpáčom komunikovať tak, aby nám rozumel a preto sa my sami musíme najprv naučiť myslieť ako chlpáči.


1. Buďte šéf


Pred tým, než so svojím chlpáčom dosiahnete správne vyvážený vzťah, musíte sa stať šéfom jeho „svorky.“ Ako šéf budete viesť chlpáča už od mala, on vás za odmenu bude počúvať a vy sa o neho budete za odmenu starať. Aby sa chlpáč cítil rovnako dobre aj pri ostatných členoch rodiny, a hlavne, aby si nevytváral zbytočné zlozvyky, je potrebné vašu šéfovskú autoritu postupne predať všetkým členom rodiny, vrátane starých rodičov a malých detí...

2. Majte správnu energiuZvieratá komunikujú vnímaním energie a reči tela. To je dôvod, prečo sa veverička môže cítiť ohrozená psom, no človekom s arašidom nie. V prírode môžeme pozorovať, ako na základe týchto znakov spolu existujú, či sa priatelia zvieratá rôznych druhov.

Mať zlú, alebo negatívnu náladu pri svojom chlpáčovi je ako keď pri rozhovore s ľuďmi stále na niečo brblete. Predtým, než chcete aby váš chlpáč načúval, sa musíte dostať do pohody a byť asertívni.

3. Vytvorte vzájomné pravidláVáš chlpáč očakáva, aby ste mu povedali a ukázali, čo má a čo nemá robiť. V opačnom prípade sa môže cítiť zmätene, alebo začať vyvádzať a testovať kde až sa pomyselná hranica nachádza.

Pravidlá určujú, čo chlpáč smie a nesmie robiť a je dôležité si vymedziť hranice – napríklad, či mu bude povolené ležať na gauči, alebo či môže večerať s rodinou, kde chlpáč môže a kde nemôže ísť, čo „vlastní a čo nie,“ či môže isť von bez vyzvania, alebo nemôže ísť do detskej izby. Navyše, keď šéf svorky rozhodne, že hra sa skončila, tak sa skončila.

4. Buďte dôsledný


Zvieratá sa učia pomocou súvislostí medzi príčinou a následkom – „ak podám môjmu pánovi labku, tak dostanem sušienku,“ alebo „keď strkám ňufák do otvorenej rúry, popálim sa, čiže sa tej teplej rúre nabudúce musím vyhnúť!“

Vďaka týmto asociáciám dokážu zvieratá prežiť, ale takisto sa takto chlpáči snažia prísť na to, čo od nich chcete. A tak môže byť pre nich veľmi mätúce, keď konkrétna príčina nevedie vždy k rovnakému výsledku.

Pri vytváraní akýchkoľvek pravidiel, hraníc, či obmedzení je dôležitá dôslednosť a konzistencia. A to nie len vtedy, keď sme s chlpáčom doma, či na prechádzke ale vždy, všade a s každým členom „svorky.“

5. Spestrite im životÚlohou šéfa svorky je udávať správny smer a postarať sa o pocit bezpečia. Správny smer vo vývoji dosiahnete udávaním konzistentných pravidiel. Pocit bezpečia je základ, no neznamená to len zabezpečenie jedla, vody a dobrého miesta na spanie. Je dôležité naplniť aj psychologické potreby – ako výcvik, disciplínu a náklonnosť. Pri výcviku chlpáč vyčerpá z tela prebytočnú energiu, zatiaľ čo dôsledná disciplinovanosť pomáha pri rozvoji jeho mysle. Náklonnosť tak prichádza ako posledná, ako odmena za pokojný vzťah a submisívne správanie.

6. Zbytočne nepremýšľajte


Chlpáči sú v prvom rade inštinktívne (nie intelektuálne) stvorenia. Preto s nimi nemôžeme vyjednávať pomocou slov, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Takisto si nemôžeme jeho správanie interpretovať ako ľudské – to, že po nás chlpáč skáče neznamená stále, že má radosť. Väčšinou je to dôsledkom prebytočnej energie.

Časom a vývojom u ľudí sme stratili túto schopnosť načúvať zvieratám, ale môžeme ho získať naspäť vypnutím hlasu vo svojej hlave a tým, že sa budeme snažiť viac precítiť a načúvať našim psom.

Chlpáči nie sú zložité bytosti. To len ľudia sú tí, ktorí si vytvárajú komplikácie. Všetko, čo od nás chcú je aby sme ich viedli. Na oplátku nám dajú všetku lásku a vernosť.

Ste aj vy pre svojho chlpáča dobrým šéfom? Potrebujete poradiť s vedením a výchovou?
Povedzte nám o tom v komentároch!

Giacko AcademyGiacko Academy sa od iných tréningov škôl líši, presne tak ako aj tie známe zahraničné, individuálnym prístupom a zameraním na pozitívnu motiváciu. Jej zakladateľ – Matúš Giacko – sa výcviku psov venuje už od detstva. Dnes desiatky psov profesionálne vycvičených pod jeho dohľadom slúžia pre armádu pod vlajkou Spojených Štátov Amerických.

So svojou psou školou sa však Giacko primárne zameriava na výcvik psov v domácnostiach. Pomáha pri výcviku psov a vedie ich majiteľov v prípade, ak sa v ich vzťahu vyskytol nejaký problém, alebo ak majiteľ chce svojho psíka posunúť pri výcviku na vyššiu úroveň. Najväčšou devízou Giacko Academy je však podanie pomocnej ruky hneď na začiatku, v okamihu, kedy sa rodina rozhodne kúpiť si psa. „Aké plemeno je pre nás vhodné?“ „hodí sa k nám táto povaha?“ „môže tento psík vyrastať s deťmi?“ „ako pristupovať k výcviku?“ „ako sa o svojho psíka správne starať?“ a mnoho ďalších otázok padne od v akadémii pri individuálnych konzultáciách s mentormi.Sám zakladateľ Giacko Academy hovorí: “Giacko Academy som vytvoril, pretože chcem zlepšiť vzťah ľudí so psami. Neteší ma, keď ľudia od psa očakávajú plnenie príkazov a nechcú ho pochopiť. Neteší ma, keď kvôli nesplneným očakávaniam končia psy v útulku. Mojím cieľom je naučiť vás načúvať vášmu psovi predtým, než bude vedieť načúvať on vám. Naše spoločné hodiny sú vždy prácou troch rovnocenných partnerov - trénera, psa a majiteľa. Učíme sa všetci od seba navzájom, rešpektujeme sa a dôverujeme si."

Podeľte sa o svoje zážitky a zdieľajte svoje príbehy cez hashtag #spoznajdusuchlpacov


Máš k tomu čo povedať? Baf!

Chlpáči vždy
na prvom mieste

K všetkým chlpáčom sme vždy boli, sme a budeme úprimní rovnako, ako je ich láska úprimná k nám ľuďom.

Bio kvalita
Bio kvalita

Zdravie chlpáčov je u nás vždy na prvom mieste. Na kvalite surovín nikdy nešetríme.

Lokálne zdroje
a produkty

Podporujeme lokálnych farmárov, ktorých poctivá práca je s veľkovýrobňami neporovnateľná!

Návrat späť
k prírode

Rovnako ako ku chlpáčom, sme šetrní aj k prírode. Musíme si ju vážiť za všetko, čo nám dáva každý deň.